Play by forum role play game - modern western in hot Arizona.


You are not connected. Please login or register

Muzeum historii Indian

Idź do strony : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down  Wiadomość [Strona 6 z 9]

1 Muzeum historii Indian on Pon 19 Maj 2014, 15:26

First topic message reminder :

Muzeum założone ponad dwadzieścia lat temu przez członków fundacji działającej na rzecz aktywizacji ludów Indiańskich oraz promocji ich kultury. Pracują w nim nie tylko jej członkowie, ale to tez miejsce, gdzie zatrudnienie znajdą młodzi mieszkańcy rezerwatu oraz Old Whiskey - o ile tylko wyraża taką chęć. 

Samo muzeum nie jest duże, ale ilość eksponatów może przyprawić o zawrót głowy!
Muzeum poświęcone jest historii wioski Apaczów Chiricahua, która znajdowała się nieopodal Old Whiskey i była najdłużej istniejąca wioską tego plemienia na tym terenie. Trwała ukryta w górach Dragoon jeszcze wiele lat po porażce Geronimo! To pokazuje jak wielką odwagą i hartem ducha cechowali się ci ludzie.
Niestety, nastał ten czas kiedy i tę wioskę strawił ogień . Ci, którzy się poddali trafili do rezerwatu, a  ich dzieci do specjalnych szkół, jednak byli też tacy, którzy woleli zginać, niż opuścić te ziemie. Ta krwawa jatka stała się jedną z najbardziej haniebnych w historii Old Whiskey i wielu potomków ludu Chiricahua do dziś czuje wstręt do amerykańskiego rządu, który do niej dopuścił. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś na temat legendarnej wioski i jej mieszkańców - wpadnij na wycieczkę do tego Muzeum. Zapewne przewodnik opowie Ci wiele ciekawych historii...

Najbardziej znane eksponaty w muzeum:

1. Zbiór fotografii mieszkańców wioski - zrobione już po wygnaniu ludu z gór Dragoon. Liczy około 40 czarno białych zdjęć zrobionych przez znanego fotografa z Nowego Jorku, a opisane zostały przez dziennikarza z Old Whiskey. Fotografie przedstawiają miedzy innymi wysokiego wojownika z małżonką, ciężarną znachorkę, kobietę garbującą skórę jelenia oraz mężczyznę z naszyjnikami należącymi do jego zaginionej siostry.
2. Tradycyjna, odświętna suknia z jeleniej skóry - ciężki, dwuczęściowy strój, bogato zdobiony paciorkami i frędzlami, przez co był zakładany tylko na najważniejsze uroczystości. Na co dzień kobiety nosiły bawełniane koszule i kolorowe spódnice, lecz wciąż każda z nich kilka razy do roku stroiła się w piękne szaty w kolorze piasku i słońca.
3. Zdobiony toporek i łuk - tradycyjna broń, która w XIX wieku została wyparta przez broń palną. Jednak mimo to, wielu myśliwych wciąż posługiwało się łukiem i strzałami podczas polowań, ze względu na precyzję, brak zbędnego hałasu i oczywiście fakt, że strzała nie uszkadzała jeleniej skóry tak, jak kula wypalona ze strzelby.
4. Malowidło przedstawiające kobietę wyplatająca kosz - obraz namalowany na jeleniej skórze. Prawdopodobnie autorem jest jeden z wojowników o imieniu Kuruk - a obraz przedstawia jego żonę, Liluye. Dzieło zostało stworzone piec lat po wygnaniu z gór Dragoon, już na terenie rezerwatu.
5. Płaszcz szamana -strojny płaszcz ze skóry jelenia i futra lisów. Należał do jednego z bardziej znanych szamanów w okolicy, Chytrego Lisa. Przez jakiś czas sądzono, że nie jest to pozostałość po Indianach z Old Whiskey, gdyż futro należało do lisów, które nie występowały na tych terenach. Jednak ostatecznie udowodniono, że jest to odzienie należące do szamana z wioski, który przez wiele lat podróżował po preriach - to wyjaśniło sprawę materiałów, z którego stworzył swój płaszcz. Złośliwi twierdzą, że nie jest on zdobiony tylko i wyłącznie jasnym futrem psów prerii - krąży plotka, że pozostały na nim ślady krwi samego szamana. Jednak nikt z władz muzeum tego nie potwierdził.
6. Czapka wojenna i zdobione mokasyny wojowników - mówi się, że Apacze byli jednymi z najwytrwalszych wojowników prerii. Jest w tym dużo prawdy. Wielu amerykańskich żołnierzy drżało już na sam widok indiańskiego mężczyzny odzianego w skromne spodnie i wojenną czapkę, z twarzą umalowana na czerwono. Z pozoru niscy, krusi i niepozorni - tak naprawdę odważni i porywczy, świetni jeźdźcy i strzelcy.
7. Pamiętniki i listy - po latach życia w rezerwacie wielu Indian poczęło spisywać swoje wspomnienia, by nie umarłe one wraz z nimi. Wbrew temu, co sądziły rzesze białych
amerykanów, Apacze znali dobrze hiszpański, a także potrafili pisać w tym języku. Po czasie i angielski nie był językiem im nieznanym. Najsłynniejsze wspominki, które można znaleźć w tym muzeum to dzienniki Białego Dęba - młodego wojownika, który jako jedyny spisał opowieść o Czarnym Apaczu.
8. Wikiup - czyli szałas, w którym mieszkali Apacze. W głównej sali muzeum można obejrzeć rekonstrukcje jednego z najstarszych wikiupów z tych okolic. Zawiera oryginalne elementy, ale także repliki sprzętów. Niestety, nie wszystkie pamiątki po Indianach przeszły próbę czasu...

Jeśli zainteresowała cię jakaś historia związana z jakimś eksponatem... zapytaj może nową asystentkę kustosza, DOS-TEH-SEH czy zna więcej legend i opowieści, a może spotka cie przygoda?

Zobacz profil autora

126 Re: Muzeum historii Indian on Sro 24 Wrz 2014, 14:10

Pokiwał głową. 
- Jasne. Wskakuj - podszedł do samochodu - co za syf, przypomnij mi, żeby nic już od niej nie brać.
Odpalił silnik i wyjechał z parkingu.
- Jak na kogoś kto oczekuje od nas wycieczki na wybrzeże, nie jest zbyt rozmowna. Z resztą, szukanie zaginionej osoby... Myślałem
, że duchy to nasza specjalność
Wyszczerzył się do Ennisa.

Zobacz profil autora

127 Re: Muzeum historii Indian on Sro 24 Wrz 2014, 14:19

Ennis wsiadł do samochodu obok Jona. Pokiwał ciężko głową na uwagę o syfie.
- To nie była zwykła trawa, to na pewno. Ale jeśli nie, to... Boję się myśleć. I co to za chory pomysł, naćpanie nas? Po co jej to było? Żebyśmy się chętniej zgodzili?
Ennis odkręcił szybę obok swojego siedzenia,  żeby maksymalnie zwiększyć ilość wdychanego przez siebie powietrza.  Parsknął śmiechem, słysząc uwagę o duchach. Na początku tego nie skomentował,  ale po chwili powiedział:
- Wiesz, może to jednak ma jakiś sens. Szukamy sposobu żeby doprowadzić do ducha martwego szamana jego ukochaną, też martwą szamankę. I informacje o nich ma koleś, który jest współczesnym szamanem. I musimy go odnaleźć dla jego kochanki, TEŻ szamanki. Niby zagmatwane, ale wszystko nadal krąży wokół jednego tematu, nie? - zapytał Jona z uśmiechem.
Nagle ściągnęły mu się rysy twarzy.
- Miejmy nadzieję, że koleś nie okaże się kolejnym duchem... - dodał cicho.
Wyjechali ku Old Whiskey.

//zt x2Zobacz profil autora

128 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 13:12

/z domu

Moirę zostawiła w przyczepie i przyszła do muzeum, odebrać rzeczy od Naiche. Weszła do środka iruszyła do pomieszczenia, w którym zwykle przesiadywał Jacob, o ile nie wyrastał nagle ludziom za plecami.
KP LiluyeFunny you're the broken one
but I'm the only one who needed saving
Cause when you never see the lights
it's hard to know which one of us is caving
Zobacz profil autora

129 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 13:38

Na szczęście dla Liluye, nikt jej zza pleców nie wyrósł, a kustoszkę znalazła tam, gdzie powinna - w pokoju Jacoba.
Dos siedziała na ziemi przy jakiś pudłach. Ubrana niezbyt elegancko, w starej bluzie i wytartych spodniach. Włosy jakby poczochrane po nieprzespanej nocy. Z boku na bok przewracała się w pościeli, zastanawiając się nad tym, ile tak naprawdę może trwać sekunda. Nie, nie godzina, minuta, ale sekunda. Kto tak naprawdę postanowił, że ten okres czasu będzie się jakoś nazywać?
Bez sensu, dlaczego w ogóle mierzyć czas? Byłoby prościej, jakby nikt nie musiał go nazywać, nie byłoby budzika, nie byłoby terminów kalendarzy. Budzilibyśmy się kiedy chcemy, spać byśmy szli, kiedy uznalibyśmy to za stosowne. Nie frustrowałaby nas bezsenność, bo wiedzielibyśmy, że sen może nas złapać kiedy chce a nie kiedy musi. 
- Dzień dobry.
Przywitała się, nawet nie podnosząc wzroku na Liluye.Ostatnio zmieniony przez Dos-teh-seh dnia Sro 10 Gru 2014, 13:40, w całości zmieniany 1 raz

Zobacz profil autora

130 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 13:40

- Dzień dobry - przywitała się, opierając się o futrynę. - Przyszlam po rzeczy Jacoba. - przesunęła wzrokiem po pudłach.
KP LiluyeFunny you're the broken one
but I'm the only one who needed saving
Cause when you never see the lights
it's hard to know which one of us is caving
Zobacz profil autora

131 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 13:43

- Mhm - mruknęła, odgarniając włosy za ucho.
Wstała i wskazała na jedno pudło, w którym przed chwilą grzebała. 
- Stare rachunki, jakieś notatki z prowadzenia wystaw, ale jest jedna rzecz, która jest dosyć dziwna...
Sięgnęła do środka i wydostała spośród śmieci stary atlas. Położyła go na biurku i otworzyła na mapach gór Dragoon. A tam, czerwonym markerem zaznaczone jakiś krzyżyki.

Zobacz profil autora

132 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 13:45

Lil nie skomentowała grzebania w rzeczach Jacoba.
- Czemu dziwna? - zerknęła na mapę, ale nie przysunęła się. Nawet jeśli byłoby tam ocś interesującego nie chciała pokazywać po sobie, że tak jest. Zabierze wszystko do Naiche i wtedy pomyśli.
KP LiluyeFunny you're the broken one
but I'm the only one who needed saving
Cause when you never see the lights
it's hard to know which one of us is caving
Zobacz profil autora

133 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 13:51

Dos wciąż nachylała się nad mapą, patrząc na krzyżyki.
- Wygląda to tak, jakby ktoś odznaczał jakieś miejsca, w których czegoś szukał.

Zobacz profil autora

134 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 13:53

- Może i tak było - wzruszyła ramionami - Mogę te rzeczy? Śpieszę się do domu.
KP LiluyeFunny you're the broken one
but I'm the only one who needed saving
Cause when you never see the lights
it's hard to know which one of us is caving
Zobacz profil autora

135 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 14:02

Dos zamknęła książkę i włożyła ją z powrotem do pudła. Podniosła i wręczyła ciężki pakunek Liluye.
- Chciałam pani jeszcze coś pokazać, ale widzę, ze faktycznie pani się spieszy.

Zobacz profil autora

136 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 14:08

Westchnęła odbierajac pakunek. Trochę ważył. No nic, doniesie go jakoś do domu, w końcu większość drogi busem.
- Tak? - uniosła brwi pytająco, trochę zdziwiona tym, że Dos nagle zaczęła do niej mówić per pani.
KP LiluyeFunny you're the broken one
but I'm the only one who needed saving
Cause when you never see the lights
it's hard to know which one of us is caving
Zobacz profil autora

137 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 14:24

- Śpieszyła się pani - rzuciła, odchodząc do biurka i zbierając z niego swoje notatki. 
- Chodzi o pamiątki po Onawie. ale w sumie, chyba pani wie więcej niż ja.

Zobacz profil autora

138 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 14:27

Poprawiła pudło, opierając je sobie na biodrze.
- Aktualnie jestem w trakcie zbierania pamiątek po niej, więc jeśli ma pani cokolwiek, to bylabym zainteresowana.
KP LiluyeFunny you're the broken one
but I'm the only one who needed saving
Cause when you never see the lights
it's hard to know which one of us is caving
Zobacz profil autora

139 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 14:31

Obróciła się do Liluye i usiadła na biurku.
- A co pani już ma? - dopytała - Poszperałam nieco w magazynach i być może coś znalazłam. Ale pewności też nie mam stuprocentowej.Ostatnio zmieniony przez Dos-teh-seh dnia Sro 10 Gru 2014, 14:48, w całości zmieniany 2 razy

Zobacz profil autora

140 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 14:32

A co ją to obchodzi?
- Niewiele - spojrzała na nią wyczekująco. Co ona, na spowiedzi? To Dos chciala jej coś pokazać ,nie na odwrot. Ona wolałaby nie mówić co i jak ma. Jej sprawa.
KP LiluyeFunny you're the broken one
but I'm the only one who needed saving
Cause when you never see the lights
it's hard to know which one of us is caving
Zobacz profil autora

141 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 14:49

- Aha.
Liluye chyba nie rozumiała, że sprawa pamiątek po Onawie widocznie bardzo interesuje Dos. Może tak bardzo, ze sama zaczęła ich szukać dla siebie?
- Czyli wybiera się pani szukać grobu wodza?

Zobacz profil autora

142 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 14:53

- Ktoś cokolwiek o tym w ogóle mówił? - uniosła brwi. Nie miała ochoty rozmawiać o tym z Dos. Nie jej sprawa. Wolała kogoś stąd. Najlepszy byłby Jacob, ale takiej możliwości już nie miała.
KP LiluyeFunny you're the broken one
but I'm the only one who needed saving
Cause when you never see the lights
it's hard to know which one of us is caving
Zobacz profil autora

143 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 15:00

- To chyba oczywiste, jeśli grzebiecie w sprawie Onawy i szukacie jej pamiątek - mruknęła, zakładając ręce na piersi i mrużąc groźnie oczy.
- Brakuje wam mapy, tak?

Zobacz profil autora

144 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 15:01

- My? - twarz Lil wyrażała uprzejme niezrozumienie.
KP LiluyeFunny you're the broken one
but I'm the only one who needed saving
Cause when you never see the lights
it's hard to know which one of us is caving
Zobacz profil autora

145 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 15:08

otworzyła szeroko oczy.
- Nie sądziła chyba pani, że Jonathan i Ennis ukryli przede mną zainteresowanie ta sprawą?

Zobacz profil autora

146 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 15:10

Poprawiła ciążący jej karton.
- Te pamiątki to dla mnie sprawa rodzinna. Sprawy rodzinne w niej zostają - zmieniła biodro, na którym trzymała pakunek.
KP LiluyeFunny you're the broken one
but I'm the only one who needed saving
Cause when you never see the lights
it's hard to know which one of us is caving
Zobacz profil autora

147 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 15:13

- Rodzinna? - Zapytała - sprawa Onawy jest sprawą rodzinną? W takim razie, ta historia to też, poniekąd, sprawa mojej rodziny.

Zobacz profil autora

148 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 15:15

- Tak, historia Liluye łączy się przecież z życiem Onawy, a po swojej prababce nie mam wielu pamiątek - nie skomentowała tego, o rodzinie Dos. Co ją to obchodziło?
- Pokazuje mi pani to, co znalazla? Czy mogę już isć?
KP LiluyeFunny you're the broken one
but I'm the only one who needed saving
Cause when you never see the lights
it's hard to know which one of us is caving
Zobacz profil autora

149 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 15:18

- Czyli chce sobie pani zawłaszczać cudze pamiątki, bo nie ma swoich? - dopytała.
- Teraz to nie wiem, czy chcę pani w ogóle oddać ten karton - dodała szybko.

Zobacz profil autora

150 Re: Muzeum historii Indian on Sro 10 Gru 2014, 15:20

- Nie. Pamiątki, które mam, były w mojej rodzinie od lat. Inne są po prostu interesujące. Nie zamierzam ich, jak to pani cudownie ujęła, zawłaszczać, chcę je po prostu obejrzeć. A karton nie jest dla mnie, to rzeczy dziadka mojego przyjaciela i to jemu zamierzam je oddać - ponownie poprawiła karton - Do widzenia, dziękuję za pomoc - rzuciła, obracając się i odchodząc. Jeśli Dos jej nie zatrzymała - Liluye wyszła.

zt
KP LiluyeFunny you're the broken one
but I'm the only one who needed saving
Cause when you never see the lights
it's hard to know which one of us is caving
Zobacz profil autora

Sponsored content


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry  Wiadomość [Strona 6 z 9]

Idź do strony : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach